Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU NIDZICKIEGO

Dni pola

W-MODR
Bogata kolekcja odmian roślin uprawnych i porady fachowców. Dni Pola to impreza organizowana przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Zboża, rzepak, kukurydza, ziemniaki, trawy, rośliny bobowate, w tym nowość uprawiana w polskich gospodarstwach – soja. Dni Pola to okazja, by zapoznać się z odmianami zalecanymi do uprawy w naszym regionie, kolekcją nowych odmian roślin uprawnych oraz poznać nowe metody upraw. „Poszukujemy nowości różnego rodzaju. Szczerze mówiąc najbardziej interesują nas bobiki, łubiny. Chcemy zapoznać się z tematyką soi, gdyż jest to nowość w naszym gospodarstwie. Nic nas to nie kosztuje, że się dokształcimy, doinformujemy, a efekty są bardzo wymierne” - podkreśla Piotr Pawłowski, jeden z rolników, którzy przyjechali na Dni Pola.

Co roku specjaliści Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie zakładają prawie 5 tysięcy poletek, aby wyselekcjonować najwartościowsze odmiany przydatne do uprawy w województwie warmińsko-mazurskim. „Mamy w badaniach ponad 30 odmian pszenicy, tych najlepszych, tych najbardziej wartościowych, najbardziej polecanych w naszym kraju. Testujemy wszystkie i rolnikom zalecamy. Rolnik decyduje sam, ale my pokazujemy, że to są najlepsze dla naszego klimatu” - mówi Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie.

Podczas dni otwartych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian rolnicy zwiedzali poletka doświadczalne z roślinami: zbożami, rzepakiem, roślinami okopowymi, bobowatymi takimi jak soja, bobik, łubiny, groch oraz wyka. Zaprezentowano odmiany odporne i podatne na choroby najczęściej występujące w naszym regionie. W tym czasie można było posłuchać rad pracowników Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie i ekspertów z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. „Możemy również zobaczyć pokrój rośliny. Często rolnicy właśnie szukają takich elementów innych, nie tylko samych odporności na różne agrofagi, ale też pokrój rośliny w polu, co przekłada się na późniejszą uprawę i prowadzenie łanu” - wyjaśnia Agnieszka Sołtysiak z ODR.

Podczas imprezy nie zabrakło stoisk z najnowszymi publikacjami i informacjami dotyczącymi pozyskiwania środków unijnych.