WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU NIDZICKIEGO

Spotkanie Grup Operacyjnych

W-MODR
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspiera 3 Grupy Operacyjne: Kielich sześciu miodów, Łazdoje Zero Tillage i White Veg. Czy są Grupy Operacyjne?

Grupy Operacyjne EPI zrzeszają rolników, jednostki naukowe, przedsiębiorców, posiadaczy lasów, a także podmioty doradcze. Dzięki wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Grupy realizują projekty, których przedmiotem jest między innymi opracowanie i wdrożenie nowych lub znacznie udoskonalonych produktów, technologii czy usług.

Na Warmii i Mazurach funkcjonują 3 takie grupy: Kielich sześciu miodów, Łazdoje Zero Tillage i White Veg. Przedstawiciele tych grup spotkali się, aby wyjaśnić istotne aspekty prawne, produkcyjne i rozliczeniowe, które prowadzą do prawidłowego funkcjonowania Grup Operacyjnych EPI. „My tworzymy grupy, nawiązujemy relacje, tworzymy innowacje przede wszystkim. Jesteśmy konsorcjantem w tych trzech grupach, bo mamy zawiązane 3 grupy w województwie warmińsko-mazurskim. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu nawiążemy kontakty, zsieciujemy się i będziemy mieli kolejne pomysły innowacyjne i zawiążemy grupy” – mówi Magdalena Zielińska, broker ds. sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Celem wydarzenia była wymiana doświadczenia pomiędzy rolnikami, przedsiębiorcami, gospodarstwami oraz naukowcami. Każda z grup operacyjnych ma inne zadanie, które realnie wpłynie na rozwój rolnictwa na Warmii i Mazurach. Łazdoje Zero Tillage ma na celu bezpośredni wysiew pszenicy ozimej i rzepaku ozimego z wybranymi nasionami na żywą ściółkę i utrzymanie okrywy gleby z żywej ściółki przez czas trwania operacji. „Prowadzę projekt w tej chwili w grupie, która zajmuje się wprowadzeniem nowej metody produkcji. Produkcja polega na nieuprawianiu ziemi, siewie bezpośrednim, z użyciem żywej ściółki w postaci komonicy. Mamy nadzieję, że ten projekt pomoże rolnikom w przyszłości, żeby zaoszczędzić zarówno w produkcji, jak i na chemii i ochronie środowiska” – wyjaśnia Agnieszka Baudet, lider Grupy Operacyjnej Łazdoje Zero Tillage.

Kielich Sześciu Miodów pracuje nad zapewnieniem stałego i efektywnego monitoringu bezpieczeństwa mikrobiologicznego na każdym etapie produkcji miodów pitnych. „Generalnie rzecz biorąc, to, w czym uczestniczymy, jest projektem, który ma polegać na opracowaniu innowacyjnego narzędzia do prowadzenia fermentacji i produkcji miodów pitnych, polegającego na analizie obrazu mikroskopowych pod kątem mikrobiologicznym. Wszystko po to, żeby otrzymywać trunki lepszej jakości, w sposób bezpieczniejszy, bez wad” – mówi Jakub Wilk z Zuli Miodosytnia Warmińska. White Veg ma z kolei na celu opracowanie innowacyjnych przetworów warzywnych, zachowując korzystny skład substancji odżywczych z wykorzystaniem odmiany buraka i marchwi białej.

Współpraca pomiędzy grupami operacyjnymi jest bardzo ważna, a konferencje organizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego to doskonała okazja do wymiany doświadczeń. „My nie mamy, pracując w ramach naszych grup, nie mamy wiedzy o tym, co robią pozostałe grupy. Jakie mają osiągnięcia, z jakimi borykają się problemami i spotkanie na takiej konferencji daje nam szansę właśnie na wymianę tych doświadczeń. Zaobserwowanie, w jakim kierunku idą badania w innych grupach” – przyznaje Jarosław Ciechowski, prezes zarządu NVT sp. z o. o., lider Grupy Operacyjnej Kielich Sześciu Miodów.

Konferencja zorganizowana przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego to również okazja do zdobycia nowej wiedzy. W trakcie spotkania poruszono między innymi takie tematy, jak: rozszerzony system do zarządzania produkcją i wsparcia łańcucha dostaw, wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy wyników lub usprawnienia procesów, a także stabilność mikrobiologiczna na poszczególnych etapach produkcji i podczas rozlewu miodów pitnych.